O inscenaci
Druhý ročník prestižního Bubeníček International Ballet Gala se letos uskuteční v nádherném prostředí Divadla Hybernia ve dnech 16. a 17. srpna 2025. Nezapomenutelný večer nabídne divákům špičkové baletní umění v podání těch nejlepších světových tanečníků.
Na jednom jevišti se představí sólisté prestižních světových souborů, včetně Tokyo City Ballet, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsballett Berlin, Bayerisches Staatsballett a Birmingham Royal Ballet. Publikum se může těšit na program složený z nejnovějších choreografií Jiřího Bubeníčka, které byly původně vytvořeny pro přední baletní soubory v Evropě a Asii. Některé z nich budou v Praze uvedeny vůbec poprvé, což dodává večeru mimořádnou uměleckou hodnotu.
Taneční vystoupení, která budou navíc umocněna živým hudebním doprovodem, v sobě snoubí technickou preciznost, uměleckou originalitu a mezinárodní eleganci. V rámci večera vystoupí i talentovaní žáci Bubeníček Ballet Masterclasses, kteří dostanou jedinečnou příležitost sdílet jeviště se světovými tanečními hvězdami.
„Je mi velkou ctí představit v Praze tak prestižní soubory a tanečníky. Mým cílem je nejen ukázat to nejlepší ze světového baletu, ale také posilovat propojení mezi různými kulturami prostřednictvím umění,“ říká Jiří Bubeníček, zakladatel projektu.
Připravte se na výjimečný umělecký zážitek a taneční mistrovství z celého světa!
SVĚTOZNÁMÝ CHOREOGRAF A BÝVALÝ PRVNÍ SÓLISTA HAMBURSKÉHO BALETNÍHO SOUBORU A SEMPEROPERY V DRÁŽDANECH
Mezinárodně vyhledávaný choreograf Jiří Bubeníček byl v průběhu své předchozí téměř pětadvacetileté taneční kariery jedním z nejlepších baletních umělců světa. Dlouholetý první sólista Hamburského baletu a Semperoper Baletu v Drážďanech byl oceňován pro svou mimořádnou muzikálnost, atletičnost, ohebnost, bezkonkurenční techniku a instinktivní cit pro postavy. Významné bylo jeho účinkování v Ballet de l’Opéra de Paris v roli Armanda v baletu „Dáma s kaméliemi“, za kterou v roce 2002 získal prestižní cenu Benois de la Danse. Mezi jeho další ocenění patří Espèces na Prix de Lausanne či Cena Mary Wigmanové, kterou mu udělila Semperova opera.
Jako choreograf vytvořil přes sedmdesát choreografií, od krátkých děl po celovečerní narativní balety. Jiří Bubeníček se obzvláště proslavil jako vypravěč příběhů prostřednictvím tance. Mezi jeho úspěšné produkce patří „Doktor Živago“ (2016), „Piano“ (2018), Kafkův „Proces“ (2019), „Popelka“ (2019), „Romeo a Julie“ (2022) nebo „Spartakus“ (2023). Mezi jeho mnohá ocenění patří „Europa in Danza“ za verzi „Carmen“ (2019) nebo cena „Boris Papandopulo“ za „Romea a Julii“ za nejlepší baletní představení sezóny 2021/22. Jeho poslední dílo, celovečerní balet „La Strada“ (2024), a úspěšná premiéra „Cyrano z Bergeracu“ vytvořená pro Národní divadlo v Brně potvrdily jeho výjimečné postavení ve světě tance. Jiří Bubeníček je také známý díky TV a DVD produkcím jeho choreografií i vystoupení jako tanečník.
Bubeníček se také intenzivně věnuje pedagogické činnosti. Založil renomované Bubeníček Ballet Masterclasses a aktivně podporuje mladé talenty. Je uměleckým ředitelem souboru Les Ballets Bubeníček a spolupracuje s předními tanečními soubory po celém světě.
Za své zásluhy obdržel řadu ocenění, včetně Stříbrné medaile města Prahy v roce 2017. Je považován nejen za výjimečného tanečníka a choreografa, ale i za osobnost, která propojuje různé kulturní světy prostřednictvím univerzálního jazyka tance.